The town of Wisła - official website

Gmina Wisła prowadzi współpracę partnerską z następującymi miastami (podane wg kolejności podpisania umów partnerskich):

 Herb Hukvald

Hukvaldy (Czechy)

www.hukvaldy.eu

Hukvaldy to wieś gminna i gmina znajdująca się w powiecie Frydek Mistek, w kraju morawsko-śląskim w Czechach. Leży na Pogórzu Morawsko-Śląskim nad rzeką Ondrejnice. Miejscowość zamieszkuje ok. 2000 ludzi. Pierwsze wzmianki o Hukvaldach pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku i są związane z osobą Arnolda z Hueckeswagen, który w zamian za służbę dyplomatyczną w Anglii uzyskał ten obszar jako lenno od króla czeskiego Przemysław Ottokara I. Jeszcze w XIII wieku w centrum lenna wybudowano zamek Hukwaldy, będącego jednym z największych na Morawach. Obecna wieś powstała jako podgrodzie zamku. Obiekt funkcjonował do 1760 roku, kiedy to zarząd państwa hukwaldzkiego przeniesiony został do nowo wybudowanego pałacyku, a dwa lata później zamek spłonął. Do dziś zachowały się tylko jego ruiny. Zamek otacza park w stylu angielskim. W miejscowości znajduje się zabytkowy, barokowy kościół św. Maksymiliana z lat 1760-1769 oraz tzw. "nowy" zamek - barokowy z 1760 roku oraz renesansowy budynek dawnego browaru z 1570 roku.

Z Hukvaldami związana jest także osoba kompozytora Leoša Janáčka, dla którego upamiętnienia w rodzinnej miejscowości powstało muzeum, galeria, centrum informacyjne oraz ścieżka dydaktyczna, a co roku odbywa się festiwal jego imienia.

Współpraca z Hukvaldami odbywa się na mocy Uchwały Rady Miasta Wisły z dnia 21 maja 1998r. Nr XXXIX/ 228/ 98 w sprawie nawiązania współpracy z gminą Hukvaldy w Republice Czeskiej.

Herb Jastarnia

Jastarnia (Polska)

www.jastarnia.pl

Jastarnia to niespełna 4-tysięczne miasto na Półwyspie Helskim, powiat Puck, województwo pomorskie. Kurort leży nad Morzem Bałtyckim, posiada sześć letnich kąpielisk, port morski i pięć przystani morskich. W skład miasta wchodzą Kuźnica i Jurata oraz osiedle mieszkaniowe Syberia.

Pierwsze wzmianki o Jastarni pochodzą z 1378 roku i dotyczą wystawienia przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu. Miejscowość powstała z połączenia dwóch wiosek rybackich: Bory (Jastarni Gdańskiej) i Jastarni (Jastarni Puckiej). W okresie międzywojennym nastąpił gwałtowny rozwój spowodowany wybudowaniem portu rybackiego i doprowadzeniem linii kolejowej. Jastarnia uzyskała prawa miejskie w 1973 roku.

W latach 1974-2005 była miejscowością uzdrowiskową, dzięki czemu prowadzono tutaj wiele zakładów lecznictwa. Obecnie pełni przede wszystkim funkcje turystyczne. Znajdują się tu liczne kwatery noclegowe, pensjonaty i hotele, punkty gastronomiczne i usługowe. Turystów przyciągają szerokie, piaszczyste plaże, molo, latarnia morska, fortyfikacje wojskowe z okresu II wojny światowej, doskonałe warunki do żeglowania i windsurfingu oraz czyste powietrze zawierające leczniczy jod. Jastarnia leży w granicach Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, obejmującego obszar od wybrzeży Morza Bałtyckiego po Zatokę Pucką. Region zamieszkują Kaszubowie, posiadający ciekawą kulturę i język. W mieście zwiedzać można charakterystyczną kaszubską zabudowę, zabytkową Chatę Rybacką, Muzeum „Pod Strzechą” oraz port rybacki.

Współpraca partnerska Wisły z gminą Jastarnia działa na mocy Uchwały Rady Miasta Wisły z dnia 27 marca 2003r. Nr VIII/46/2003. Współpraca z gminą Jastarnia polega głównie na wymianie młodzieży szkół podstawowych.

 

Herb Rheinhausen

Rheinhausen (Niemcy, Badenia-Wirtembergia)

www.rheinhausen.de

Rheinhausen to miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Fryburg, w regionie Südlicher Oberrhein, w powiecie Emmendingen, wchodzi w skład związku gmin Kenzingen-Herbolzheim. Znajduje się nad rzeką Ren, tuż przy granicy z Francją. To zielone płuca północnej części regionu Bryzgowia – jest tutaj wiele rezerwatów przyrody, należących do największych i najpiękniejszych na południu Niemiec. Wzdłuż Renu ciągnie się rezerwat przyrody Taubergiessen, posiadający dużą różnorodność gatunkową roślin i zwierząt. To miejsce, które przyciąga wielu turystów z uwagi na pięknie położone drogi rowerowe i szlaki piesze. Z kolei rezerwat przyrody Elzwiesen chroni krajobrazy łąk i rozciąga się wzdłuż rzeki Elz. Zapewnia schronienie 200 różnym gatunkom ptaków. Trzy razy w roku podczas nawadniania łąk w rezerwacie można zobaczyć dużą ilość bocianów, stąd łąki Elz są często nazywane Łąkami Bocianów.
 
Rheinhausen posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę. W tym 3,5-tysięcznym miasteczku są dwa przedszkola, szkoła podstawowa i szkoła główna. Aktywnie działa ponad 20 stowarzyszeń. Dzięki dobremu położeniu – blisko autostrady i linii kolejowej, Rheinhausen to miejsce przyciągające podmioty gospodarcze.

Z uwagi na żyzne, lessowe gleby, tereny obecnego Rheinhausen zostały zasiedlone już około 7000 lat temu. Składające się na gminę miejscowości Niederhausen i Oberhausen powstały około VI-VII wieku naszej ery. Pierwsze wzmianki o Niederhausen pochodzą z 861 roku. Aż do XIX wieku, do regulacji rzek Ren i Elz tereny te były regularnie zalewanie przez katastrofalne powodzie. Po przebudowie rzek sytuacja znacząco się poprawiła, jednak skutkiem ubocznym było doprowadzenie do upadku rybołówstwa i żeglugi na Renie. Gmina Rheinhausen została utworzona w dniu 1 maja 1972 przez połączenie dwóch społeczności Niederhausen i Oberhausen.
 
Współpracę reguluje Uchwała Rady Miasta Wisły z dnia 20 października 2006r. Nr LI/447/2006 o nawiązaniu współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Rheinhausen z Niemiec a miastem Wisła. Nieoficjalna współpraca z gminą Rheinhausen trwała już od roku 2000.

 

Herb Bully-les-Mines

Bully-Les-Mines (Francja, Departament Pas-de-Calais)


Bully-les-Mines to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais. Gminę zamieszkuje około 12,5 tysiąca osób. Jest stolicą kantonu w dzielnicy Lens. Nazwa gminy - Bully zmieniała się na przestrzeni wieków - od Bulgi w 1135 r. poprzez Builly-lez-Grenay w 1511 roku, aż po Bully-les-Mines w 1925 r. Nazwa "Bully" pochodzi z języka gaelickiego. Natomiast "les-Mines" wskazuje na znaczenie górnictwa dla gminy i regionu. Stacja kolejowa zachowała jednak starszą nazwę Bully-Grenay, co często budzi konsternację turystów.

Region został zasiedlony w czasach prehistorycznych, brak jednak na to dowodów w miejscowości. Najstarszym skarbem znalezionym w Bully jest celtycka bransoletka. W VI wieku naszej ery Bully znalazło się pod wpływem biskupa Cambrai-Arrasa. Od 1862 do 1191 roku gmina znajdowała się pod panowaniem grabiów Flandrii. Później przeszła w ręce francuskiej korony, następnie Burgundii, Hiszpanii i powrócił do Francji na mocy pokoju pirenejskiego w 1659 roku. Z powodu bliskości trzech twierdz wojskowych - Arras, Bethune i Lens Bully-les-Mines często znajdowało się na trasie przemarszu wojsk, co powodowało ogromne zniszczenia. Z powodu klęsk wojennych, pożarów oraz epidemii chorób i głodu region był tak biedny, że w XVI i XVII wieku nie pobierano podatków od jego mieszkańców. Z czasem Bully-les-Mines rozwinęło się dzięki działalności górniczej w regionie. W mieście Bully-Les-Mines jest bardzo dużo mieszkańców pochodzenia polskiego, potomków polskich górników pracujących w kopalniach węgla kamiennego w Lens.

Współpracę reguluje Uchwała Rady Miasta z dnia 27 maja 2004r. w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Bully-Les-Mines we Francji a miastem Wisła.

 Herb Coka

Čoka (Serbia, Wojwodina) północna Serbia

www.coka.rs

Čoka to miasto i gmina w rejonie Północny Banat w okręgu Wojwodina (Prowincja Autonomiczna Wojwodiny) w Serbii. Miasto liczy ponad 4 tysiące mieszkańców, natomiast gmina ma ok. 11 000 mieszkańców.

Pierwsze wzianki o Čoka pochodzą z 1247 roku, kiedy miejscowość była częścią feudalnej kadencji o wielu właścicielach. Później osada została opuszczona z powodu częstych najazdów pod koniec XIII wieku, a następnie przebudowana w XIV wieku. W 1552 roku znalazła się pod administracją Państwa Osmańskiego. W pierwszej połowie XVIII wieku władzę przejęli Habsburgowie. Z czasem te praktycznie niezamieszkałe tereny zyskały nową ludność pochodzenia węgierskiego, słowackiego, a także polskiego. Współpraca Wisły z gminą Čoka rozpoczęła się na bazie kontaktów z mieszkańcami wsi Ostojicevo, którzy swoje korzenie wywodzą z Wisły. W latach 1850-1918 wielu wiślan wyemigrowało za chlebem właśnie do dzisiejszej Serbii, gdzie ważono saletrę. Praca przy ważeniu saletry była w owych czasach bardzo opłacalnym zajęciem. W 1918 roku miejscowość weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (w 1929 roku przemianowane na Jugosławię, w 2003 roku na Serbię i Czarnogórę, a od 2006 roku Serbię).

Współpraca z Wisła na mocy Uchwały Rady Miasta z dnia 25 października 2007r. Nr XIII/161/2007. w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy gmina Čoka w Serbii a miastem Wisła. 28 lutego, podczas posiedzenia Rady Miasta doszło do podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy miastem Wisłą a gminą Čoka z Serbii. W imieniu Wisły umowę podpisał burmistrz Andrzej Molin, stronę Serbii reprezentował przewodniczący gminy Čoka – Predrag Mijić. Podczas podpisywania umowy obecny był również sołtys Ostojićeva – Emil Poljak reprezentujący społeczność potomków wiślan licznie zamieszkujących wieś Ostojićevo.



 
 
Copyright © by Urząd Miasta Wisła 2024
Privacy policy and cookies
Realization: Internet Marketing Agency